خانه / بتن / ‍ مواد مورد نیاز برای ساخت بتن خودتراکم

‍ مواد مورد نیاز برای ساخت بتن خودتراکم

‍ 🏢 مواد مورد نیاز برای ساخت بتن خودتراکم

مواد مورد نیاز برای ساخت SCC به شرح زیر است:

🔹سیمان
نوع و مقدار سیمان بر اساس خواص و دوام مورد نیاز تعیین می گردد.
معمولا مقدار سیمان در بتن خود تراکم بین kg/m3 450-350 است.

🔹سنگدانه درشت
تمام سنگدانه های درشت که برای بتن معمولی استفاده می شود، قابل مصرف در SCC است.
اندازه حداکثر معمولا بین mm 20-16 است.
بطور کلی مقدار سنگدانه درشت در SCC کمتر از بتن معمولی است زیرا سنگدانه درشت انرژی زیادی مصرف می کند که باعث کاهش جاری شدن بتن می شود و در هنگام عبور از موانع مانند آرماتور سبب مسدود شدن بتن می گردد.

🔹 سنگدانه ریز
تمام سنگدانه ها ی ریز که برای بتن معمولی استفاده می شود، برای SCC نیز مناسب است. هر دو نوع ماسه شامل شکسته و گردگوشه قابل استفاده می باشد.

🔹 مواد افزودنی معدنی
انواع مواد افزودنی معدنی یا پوزولان ها را می توان در SCC مصرف کرد. این مواد برای بهبود خواص بتن تازه و یا بتن سخت شده و دوام مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این مواد می توان میکروسیلیس، سرباره و روباره را نام برد.

🔹 فوق کاهنده آب
فوق کاهنده آب یا فوق روان کننده ها از مواد بسیار مهم برای ساخت SCC محسوب می شوند.

🔹 مواد اصلاح کننده ویسکوزیته
مواد اصلاح کننده برای افزایش مقاومت جداشدگی در SCC مصرف می شود. استفاده از این مواد نه تنها ویسکوزیته مخلوط را افزایش می دهد بلکه اثر تغییر در آب مخلوط را کاهش می دهد. به هر حال مخلوط های بتن خودتراکمی که عملکرد عالی پایداری از خود نشان می دهند و از سطح کافی ویسکوزیته برخوردارند تا از جدا شدگی جلوگیری کنند، نیاز به مواد اصلاح کننده ویسکوزیته ندارند.

🔹 فیلرها
به دلیل الزامات رئولوژی خاص SCC، هر دو مواد افزودنی فعال و خنثی برای بهبود کارایی و همچنین برای تعادل در مقدار مصرف سیمان، مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از فیلرها مانند پودر سنگ گرانیت سبب پایداری مخلوط بتن خودتراکم می شود، در نتیجه می توان جایگزین مواد اصلاح کننده ویسکوزیته مصرف نمود. اندازه فیلرها معمولا کمتر از ۰/۱۲۵mm است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

انجام آزمايش هاي ژئوفيزيك

انجام آزمايش دانهول در سراسر كشور و ارائه گزارش مطابق با آيين نامه ٢٨٠٠ ساختمان ...